UVODNIK
S KULTURO ZA NATURO!
Ulično gledališče je umetnost, ki ohranja javni prostor odprt, spodbuja ljudi k druženju v njem in jih za kratek čas poveže v skupnost, pri čemer neposredno in učinkovito pogosto nagovarja tudi tiste, ki običajno ne konzumirajo kulturnih vsebin. Je torej angažirana umetnost, ki ima pomemben družben učinek. Tega si bomo v Gledališču Ane Monro v prihodnjih letih prizadevali krepiti tudi z naslavljanjem okoljske tematike in z njo povezanih klimatskih, energetskih in biodiverzitetnih izzivov. Začeli se bomo namreč povezovati z znanstveno-raziskovalnimi, okoljevarstvenimi in drugimi organizacijami in posamezniki ter v sodelovanju z njimi ustvarjati predstave in druge projekte, katerih primarni cilj bo ozaveščanje in spodbujanje najširše javnosti k ukrepanju.
V sodelovanju z aktivisti mednarodne organizacije World Wildlife Fund Adria bomo ustvarili produkcijo Zadnji ulov (2020), s katero želimo opozoriti na problem izropanega in osiromašenega Jadranskega morja kot posledice prelova (pretiranega izlova rib). Zasnovali smo večletni projekt Reka sedmerih imen (od 2020), ki bo med drugim vključeval zgodovinarje, ekologe in urbaniste, in katerega končni produkt bo velika multimedijska interaktivna predstava na Ljubljanici. Priključili pa smo se tudi velikemu večletnemu mednarodnemu projektu CLINE – Climate neibourhoods (2021–2024), pri katerem bodo sodelovale kulturno-umetniške organizacije iz Nemčije, Belgije, Francije, Grčije, Italije, Nizozemske in skandinavskih držav. Pomembna cilja tega projekta, ki se povezuje s konkretnim okoljem in aktivno vključuje lokalne skupnosti in lokalne umetnike, sta vplivanje na okoljsko politiko in spodbujanje oblikovanja trajnostne strategije na tem področju.
Menimo, da je (skrajni) čas, da se ljudje (z)družimo in poskrbimo za skupno dobro – za ta svet, za naš planet. Zato vsi vabljeni na ulice s kulturo prispevat’ za naturo!