Reka sedmerih imen na inovativen način prepleta performativno, glasbeno in vizualno umetnost ter izpostavlja mitsko zgodovino Ljubljanice in kulturno dediščino/arhitekturo mesta. Je projekt, v katerem smo povezali urbano umetnost, znanost in javni prostor.
Razvijamo ga od leta 2020, pri čemer je v prvi fazi nastala predstava z naslovom Legenda o nastanku Ljubljanice (premiera septembra 2020), v drugi fazi smo izdali istoimensko knjižico (maj 2021), ki so jo zgodovinarji označili za pomemben doprinos k nesnovni kulturni dediščini, v tretji fazi pa smo ustvarili še predstavo z naslovom Muke in radosti Povodnega moža Ljubljanskega (premiera novembra 2021).
V letu 2022 smo obe zgodbi povezali v atraktiven interaktiven site specific spektakel, ki ga uprizarjamo na Šuštarjevem nabrežju med Šempetrskim mostom in Plečnikovo zapornico, ki mu skupaj s palačo Cukrarna daje čudovito kuliso.
Vsebinsko je Reka sedmerih imen zgodba o moči sovraštva in ljubezni, ki (te)ga premaga. Je domišljijska urbana legenda v dveh dejanjih.
Prvo dejanje je pripoved o Krimskem možu, godrnjavem divjaku, ki je imel nadnaravne moči in hčerko Anico. Ko se ta zaljubi v fanta, po imenu Ljubo, njenega očeta popade tak bes, da ju izžene. Posledica tega je nastanek reke Ljubljanice in mesta Ljubljana.
Drugo dejanje pripoveduje o mlajšem bratu Krimskega moža, ki je bil med kolegi velikani (po)znan kot Povodni mož Ljubljanski. Njegov vsakdanji mir kalijo ljudje, ki veseljačijo na splavih in smetijo reko – njegov dom – zato se jim želi maščevati. Zgodba o njem med drugim odkriva tančico skrivnosti z nikoli povsem pojasnjenega izginotja Uršike zale pod njeno gladino.
Reka sedmerih imen je novo, drugačno in posebno poglavje umetniškega in družbenega angažmaja Gledališča Ane Monro v javnem prostoru, oziroma urbane kulture in turistične ponudbe v mestu, ter obenem naš poklon mojstroma Plečniku in Prešernu.