Anina zgodba
Ana Desetnica je na ulico prvič stopila leta 1998, in vse od takrat ob začetku poletja z njo odpiramo nove urbane kotičke (in prireditvene prostore) v mestih, ter jih polnimo z umetniškimi vsebinami, s simbolnim spreminjanjem njihove namembnosti pa vanje pogosto privabljamo tudi ljudi, ki običajno ne obiskujejo kulturnih dogodkov. Umetniki prebivalce mest in druge naključne mimoidoče sredi ulic, trgov, mostov in parkov nagovarjajo, da doživijo edinstveno izkušnjo igrivega druženja, ki jo zagotavlja ulična umetnost. Obenem pa ta ljudi navdaja s pozitivno energijo, jih spodbuja k sodelovanju in jih za kratek čas poveže v skupnost.
Domače mesto Ane Desetnice je Ljubljana, a organizatorji festivala si prizadevamo delovati trajnostno, zato se na lokalni ravni povezujemo z ostalimi slovenskimi mesti, na mednarodni ravni pa s tujimi selektorji, ki v vse večjem številu obiskujejo naš festival. Ta se je zato v preteklih dveh desetletjih razvil v vseslovenski dogodek, ki ga vsako leto gosti več kot 10 različnih mest.
Umetnost in druženje
Ob koncu najstniškega obdobja Ane Desetnice smo si v zadali cilj oziroma izziv, poglobljeno raziskovati naravo intervencij na ulici in se zavzemati za svobodnejše koriščenje javnega prostora, saj opažamo, da ta vedno bolj postaja prostor ekonomskega izkoriščanja, in je vse manj dostopen ljudem/prebivalcem mest. V zadnjih letih smo zato v Ljubljani zasnovali dva koncepta umeščanja festivala v urbani prostor, ki smo ju poimenovali dva obraza ulice in dnevna soba. V okviru prvega s sorazmerno preprostimi, a izredno učinkovitimi in zdaj že zelo prepoznavnimi scenografskimi intervencijami ulice in druge urbane prostore spremenimo v festivalsko prizorišče, v okviru drugega pa s kosi pohištva v festivalskem prostoru ustvarimo prijetne in domačne kotičke za oddih in druženje. Že od nekdaj si namreč prizadevamo, da bi bil festival ne le umetniški, ampak tudi družabni dogodek, med katerim se vzpostavi začasna skupnost ljudi, ki se sicer morda nikoli ne bi znašli skupaj na istem kraju. Na festivalski petek Ana v dnevni sobi gosti tudi tradicionalni piknik in različne ustvarjalne delavnice.
V času festivala Ana Desetnica v Ljubljani poleg umetniškega programa, ki nagovarja najširše občinstvo, vsako dopoldne sicer potekajo tudi interne aktivnosti. Namenjene so mreženju oziroma medsebojnemu spoznavanju sodelujočih umetnikov in selektorjev (jutranja fizična ogrevanja, ki jih vodijo domači umetniki, ter praktične delavnice oz. predstavitve dela tujih udeležencev) in izmenjavi znanj in izkušenj med njimi (Pogovori z umetniki, ki jih moderira in dokumentira gledališki kritik in dramaturg Samo Oleami). Od leta 2017 v Ljubljani poteka tudi natečaj za mednarodno nagrado odličnosti urbANA ljubljANA / URBana LJUBLJana.
Vizija za prihodnost
Ana Desetnica bo tudi v naslednjih letih na ulicah slovenskih mest gostila najboljše ulične predstave različnih žanrov z vsega sveta, pri čemer bomo poskušali (ponovno) vzpostaviti programske vsebine iz Vzhoda (tj. srednji Vzhod in države bivše Sovjetske zveze). Pravi izziv in priložnost za prihodnost pa vidimo v tem, da festival postane strokovno in družabno središče druženja uličnih umetnikov, kar je v našem žanru še redkost.